1918
Bola možná záchrana cára?

Posledný ruský cár Mikuláš II. abdikoval po tom, ako bolševici zvrhli jeho vládu. Bolševici v tom čase ešte nemali plán, ako naložiť s cárskou rodinou. Potrebovali získať čas. A tak ho spolu s rodinou poslali do domáceho väzenia v Toboľsku.
Spojenectvo s Japoncami
Cesta československých legionárov po Transisbírskej magistrále občas písala aj naozaj kuriózne riadky, k takým patrí aj spojenectvo s Japoncami. Japonsko sa do diania v Rusku zapojilo na podnet USA. Pomerne skoro sa však objavili obavy, či Japonsko situáciu nezneužije pre svoje vlastné mocenské záujmy.
Ovládnu legionári Rusko?
Úspech československých legionárov vyvolal veľký ohlas. Diplomati dohodových mocností varovali bolševickú vládu pred nepriateľským postojom k československým legionárom a hrozili, že ho budú považovať za nepriateľský akt. Dokonca začali rozmýšlať nad možnosťou využiť československých legionárov na zvrhnutie bolševickej vlády v Rusku.
Páni Sibíri
- Read more about Páni Sibíri
- 38 views
Československí legionári začali obsadzovať kľúčové body okolo Transibírskej magistrály a vytvorili tak súvislú oblasť medzi Penzou a Irkutskom, kde boli pánmi situácie. Rozhodnosť a razancia s akou si legionári razili cestu vyvolali rešpekt u spojencov, ktorí vyzvali ruskú vládu, aby nechala legionárov na pokoji a zdržala sa útokov...
Proti Bolševikom
- Read more about Proti Bolševikom
- 12 views
Po Brestlitovskom mieri bolo rozhodnuté o presune legionárov do Vladivostoku po Transibírskej magistrále. A boli aj dohodnuté podmienky, za ktorých malo prísť k hladkému presunu. Medzi podmienkami bolo odovzdanie väčšiny zbraní, ale aj limity na počet legionárov, či počet vlakov v stanici. Československí legionári za presun sľúbili zachovať neutralitu (nezasahovať do mocenských bojov v Rusku) a odovzdať boľševikom väčšinu zbraní. To aj legionári splnili.
S bolševikmi proti Nemcom
Po bolševickej revolúcií v Rusku nastala v krajine neprehľadná situácia, ktorú využili centrálne mocnosti na dotlačenie Ruska k Brestlitovskému mieru, ale aj Ukrajina na vyhlásenie nezávislosti na Rusku. A neostalo len pri tom. Ukrajina sa obrátila na Nemecko so žiadosťou o pomoc v boji proti bolševikom a otvorene začala Nemcov podporovať, čo viedlo k rýchlemu presunu nemeckej armády cez Ukrajinu.
Brestlitovský mier
Situácia sa však opäť skomplikovala, keď bolševici 3.marca 1918 podpísali Brestlitovský mier, ktorý znamenal uzavretie východnej fronty.
Od zajatcov k légiám
- Read more about Od zajatcov k légiám
- 210 views
Československé légie zohrali dôležitú úlohu pri vzniku Česko-Slovenska. Po II. sv vojne a nástupe komunistov k moci, bol ich odkaz umlčaný. Aký bol ich príbeh a za akých okolností sa zrodili...
Namiesto úvodu: Obdobie rôznych 100 ročníc a terminologický zápas
Zopár uplynulých rokov, tento rok a zopár budúcich rokov je obdobím rôznych 100 ročníc, ktoré nám pripomínajú viaceré dôležité udalosti v našej histórii.
2014, 28.júl 100 rokov od začiatku I.sv.vojny
2014-2017 100 rokov od vzniku rôznych čs. légií
2015, 22.október 100 rokov od Clevelandskej dohody
2016, 13.február 100 rokov od vzniku Československej Národnej Rady v Paríži