Rusko
Posledná zástavka – Vladivostok
Po stabilizácií v európskej časti Ruska, sa bolševikom podarilo vybudovať silnú červenú armádu, ktorá koncom leta bola poslaná bojovať s legionármi. Tí sa pred ňou stiahli postupne až k Ufe.
Zvrhnú bolševikov?
Československí legionári mohli napomôcť k zvrhnutiu bolševického režimu, ale to by nedokázali vlastnými silami. K tomu bolo potrebné, aby sa zapojili vojská ďalších členov Dohody. Avšak Briti a Francúzi poskytli málo vojakov, bojovali predovšetkým na západnej fronte. Jediný kto mohol zasiahnúť, boli Japonci a USA. Japonci mali v oblasti cca 70 tisíc vojakov. Avšak prišli po funuse, keď už fronta na Volge neexistovala.
Spojenectvo s Japoncami
Cesta československých legionárov po Transisbírskej magistrále občas písala aj naozaj kuriózne riadky, k takým patrí aj spojenectvo s Japoncami. Japonsko sa do diania v Rusku zapojilo na podnet USA. Pomerne skoro sa však objavili obavy, či Japonsko situáciu nezneužije pre svoje vlastné mocenské záujmy.
Výhrady ku Kolčakovi
Transibírska magistrála bola klúčová pre presun tovarov, ale aj vojakov po Rusku – bola jedinou tepnou krajiny a spôsobom, ako podporiť protibolševické sily. Transibírska magistrála bola na väčšine územia jednokoľajová... Preto vďaka vhodne umiestneným obrneným vlakom, navyše ak boli podporené pechotou, sa trať stala prakticky nepriechodnou. Vďaka tejto taktike sa podarilo československým legionárom ovládnuť celý úsek magistrály.
Ovládnu legionári Rusko?
Úspech československých legionárov vyvolal veľký ohlas. Diplomati dohodových mocností varovali bolševickú vládu pred nepriateľským postojom k československým legionárom a hrozili, že ho budú považovať za nepriateľský akt. Dokonca začali rozmýšlať nad možnosťou využiť československých legionárov na zvrhnutie bolševickej vlády v Rusku.
Páni Sibíri
- Read more about Páni Sibíri
- 13 views
Československí legionári začali obsadzovať kľúčové body okolo Transibírskej magistrály a vytvorili tak súvislú oblasť medzi Penzou a Irkutskom, kde boli pánmi situácie. Rozhodnosť a razancia s akou si legionári razili cestu vyvolali rešpekt u spojencov, ktorí vyzvali ruskú vládu, aby nechala legionárov na pokoji a zdržala sa útokov...